9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü Dolasıyla Çerkezköy Kaymakamlığı Toplantı Salonunda etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, Çerkezköy Kaymakamımız Sayın Atilla Selami ABBAN,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin GÜMÜŞ,  İlçe Sağlık Müdürü, Olcay PALAK , Sigarayı bırakan vatandaşlarımız katıldı.
        Sayın Kaymakamımız Atilla Selami ABBAN, konuşmasında 9 Şubat 1987 yılından bu yana Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kabul edilmektedir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre sigara, dünya üzerinde her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Türkiye’ de ise bu oran 100 bin kişi seviyesindedir.
Sigara, başta  Akciğer  Kanseri olmak üzere, bir çok kanser türüne, Kalp Krizi, Felç, KOAH, Kalp Damar hastalıkları gibi bir çok hastalığa sebep olarak bireylerin sağlığını kaybetmesine, buna bağlı olarak sağlık harcamalarının artmasına sosyo-ekonomik kayıplara sebep olmaktadır.
        Ülkemizde son yıllarda tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesinden doğan zararlardan bireylerin etkilenmesini önlemek için Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele, tam bir devlet politikası haline gelmiştir. Tüm Sağlık Kurum – Kuruluşları,  Vatandaşımızın sağlığının korunması için bu konuda istekli hizmet vermektedir. ”Alo 171 Sigarayı Bırakma Danışma Hattı” tarafından tüm ülkemize ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmakta, sigara bırakma polikliniklerine yönlendirme de yapılmaktadır.
        9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında hepinizi tebrik ediyor ve Sağlıklı Günler diliyorum.

        Ayrıca Sayın Kaymakamımız  sigarayı bırakan vatandaşlarımıza belge takdiminde bulundu.
 
 
 
 
 
 
 
Türkiye Cumhuriyeti Çerkezköy Kaymakamlığı
Tel:0282 726 79 80 Fax: 0282 726 79 81